Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Window Macros SharePoint Question 31 The Award-Plus

Window Macros SharePoint Question 31 The Award-Plus

Accounting

Window Macros SharePoint Question 31 The Award-Plus.Company manufactures.medals-for-winners of athletic-events and other contests. Its. manufacturing plant has the capacity to produce 10000-medals-each-month. Current production and sales.are-7°500 medals-per month. The company normally charges-R150-per-medal.-Cost-information for the current activity-level-is as follows: 1 1 Variable costs-that-vary-with-number of units produced 1 ..........Direct materials i R2625001 ..........Direct-manufacturing.labourg R300-0000 Variable costs (forsetups, materials handling, quality control, and so on): R75-000da that vary with number of batches, 150 batches-x.R500-per-batch) Fixed manufacturing costsu R275-000 Fixed marketing costs a R175-000da Total costs R1087-5000 1 Award-Plus- has just received a special one-time-only.orderfor-2500 medals at R100 per medal. Accepting the special order-would- not affect the company's regular business. Award. Plus.makes: medals for its existing customers-in-batch-sizes of 50-medals-(150 batches-x-50 medals per batch-=- 7°500-medals). The special-order-requires-Award-Plus-to-make-themedals-in-25-batches of 100 each. 1 Required: 1 + Should-Award Plus accept this special order? Show your calculations. 1 3.2 + Suppose plant capacity were only 9000 medals instead of 10000 medals.each month. The special order must either be taken in full or rejected completely. Should Award Plus accept the special-order? Show your calculations. 1

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Amounts are in "R"

Part 1 :

To decide on whether to accept or not, we have find the total variable cost of producing 2,500 units

Material cost per unit = 262,500/7,500 = 35

Labour cost per unit = 300,000/7,500 = 40

Computation of Variable Costs

Material Cost (2,500 x 35) = 87,500

Labour cost (2,500 x 40) = 100,000

Variable OH (25 batches x 500) = 12,500

Total Variable Cost = 200,000

Revenue (2,500 x 100) = 250,000

Profit = 50,000

As we generate profit, we will accept the offer

Note : We will not consider the fixed costs as they are irrelevant for this decision making.

Part 2 :

If the plant capacity is just 9,000 units then we have a capacity constraint as the total available capacity is 9,000 units off which already 7,500 units capacity is occupied. Only 1,500 units capacity is free, if we want to produce 2,500 units we have to forgo profit we earn on 1,000 units sold to outside customers.

It becomes the opportunity cost. Opportunity cost means the cost of choosing one action over other action. Profit forgone by giving those 1,000 units to Award plus company and not to outside customers

Variable cost of units sold to outside customers

Material cost (1,000 x 35) = 35,000

Labour cost (1,000 x 40) = 40,000

Variable cost (20batches x 500) = 10,000

Total cost = 85,000

Total revenue (1000 x 150) = 150,000

Profit = 65,000

Opportunity cost = 65,000

But the profit we get from that order is 50,000

So we deny the offer, it the total capacity available is 9,000 units