Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Ship Company produces storage crates that require 1

Ship Company produces storage crates that require 1

Math

Ship Company produces storage crates that require 1.9 meters of material at $0.20 per meter and 0.10 direct labor hours at $17.00 per hour. Overhead is applied at the rate of $12 per direct labor hour. What is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card?

Claremont Company sells refurbished copiers. During the month, the company sold 185 copiers at an average price of $3,100 each. The budget for the month was to sell 180 copiers at an average price of $3,300. The expected total sales for 185 copiers were:

Claremont Company sells refurbished copiers. During the month, the company sold 185 copiers at an average price of $3,100 each. The budget for the month was to sell 180 copiers at an average price of $3,300. The expected total sales for 185 copiers were:

The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 6 pounds of material at a standard price of $52 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $53 per pound. What is the total direct materials variance

The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 6 pounds of material at a standard price of $52 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $53 per pound. What is the total direct materials variance

 

Jefferson Company uses the following standard to produce a single unit of its product: variable overhead $5.40 (2 hours per unit @ $2.70/hour). Actual data for the month show variable overhead costs of $133,680, and 23,700 units produced. The total variable overhead variance is:

Based on predicted production of 31,000 units, a company anticipates $682,000 of fixed costs and $612,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixed and variable costs for 29,000 units are (Do not round intermediate calculations):

The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 8 pounds of material at a standard price of $57 per pound. In manufacturing 6,700 units, 51,700 pounds of material were used at a cost of $59 per pound. What is the direct materials price variance?

A job was budgeted to require 5 hours of labor per unit at $10.00 per hour. The job consisted of 6,000 units and was completed in 27,000 hours at a total labor cost of $302,400. What is the direct labor efficiency variance?

Hassock Corporation produces woven wall hangings. It takes 2 hours of direct labor to produce a single wall hanging. Hassock's standard labor cost is $18 per hour. During August, Hassock produced 11,000 units and used 22,140 hours of direct labor at a total cost of $395,720. What is Hassock's labor rate variance for August?

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Related Questions