Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Sontag Appliance Co

Sontag Appliance Co

Accounting

  1. Sontag Appliance Co. uses a perpetual inventory system. Shown below are Sontag's beginning inventory of a particular product and purchases during the month of January Quantity Unit Cost Total Cost Beginning Inventory (Jan. 1) 2 $180 $360 Purchase (Jan. 6) 4 210 840 Purchase (Jan. 25) 4 215 860 10 $2,060 On January 23, Sontag sold five units of this product. Using the three flow assumptions listed below, determine (1) the cost of goods sold, and (2) the cost of the five units in inventory at January 31. Show your computations. a) LIFO b) FIFO c) Average cost

  2. Firms use job order costing when their products are homogenous. True False

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

  1. solution :-

    (a) LIFO Method

    Under LIFO recent purchases are used for sales .

    date of sale = 23rd january

    so we can utilise 4 units from the purchase lot of jan 16, and 1 unit from the beginning inventory

    Hence cost of goods sold = 4 * $ 210 + 1 * $ 180 = $ 1,020

    In this case closing stock of five units contain 4 units from the purchase lot of jan 25 and 1 unit from the beginning inventory

    so cost of inventory for five units = 1*$ 180 + 4*$ 215 = $ 1,040

    (b) FIFO Method

    Under FIFO method oldest stocks are used for sales.

    so we can utilise 2 units from the beginning inventory and 2 units from the purchase lot of jan 16

    hence, cost of goods sold = 2*$ 180 + 3*$ 210 = $ 780

    in this case closing stock of 5 units containg 1 unit from the purchase lot of jan 16 and 4 units from the purchase lot of jan 25

    so cost for 5 units of closing stock = 1*$210 + 4*$ 215 = $ 1,070

    ( c) Average cost method

    In this method we use average cost for stocks

    Total inventory in stock = 6 units

    Purchase cost for these 6 units = $ 360+$ 840 = $ 1,200

    Per unit average cost = $ 1,200 / 6 = $ 200

    Cost of goods sold = 5 * $200 = $ 1,000

    Closing inventory of stock contains 4 units from the recent purchase lot of jan 25 @ $ 215 per unit and one unit from the earlier inventory with an average cost of $ 200

    Hence cost for 5 units of closing stock = $ 200 + $ 860 = $ 1,060

  2. please find attachement.