Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

Many cigarette lighters contain liquid butane, C4H10(l)

Chemistry May 20, 2021

Many cigarette lighters contain liquid butane, C4H10(l). Using standard enthalpies of formation, calculate the quantity of heat, in kJ, produced when 2.0 g of butane is completely combusted in air under standard conditions.

Expert Solution

Answer:

The standard enthalphy of formation of C4H10(l) is -125.58 KJ / mol

C4H10(l) + (13/2)O2 (g) ----> 4CO2 (g) + 5H2O (l) : ΔH = ?

ΔH = ΔH products - ΔH reactants

     = 4* ΔH CO2 (g) + 5 * ΔH H2O (l) - ( ΔH C4H10(l) + (13/2) *ΔH O2 (g) )

     = 4 * -393.509 KJ / mol + 5*-285.83 KJ / mol ) - ( -125.58 KJ / ml + (13/2) * 0 )

     = -2877.6 KJ / mol

Molar mass of C4H10 = 4 * 12 + 10 * 1 = 58 g / mol

that is for 58 g of C4H10 the heat releseased is 2877.6 KJ

So for 2g of C4H10 the heat releseased is = (2877.6 KJ * 2 ) / 58

                                                            = 99.227 KJ

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment