Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Stock of Z has a beta of 1
Stock of Z has a beta of 1.50 and a return of 25.5% Stock A has a return of 11.0%. The risk-free rate is 3.5%. These two stocks are correctly priced relative to each other, in equilibrium What is the beta of A? 17 (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a number rounded to 2 decimal places, e.g., 1.23.) beta of A
Expert Solution
Expected return of Z using CAPM model =Risk Free Rate+Beta *(Market return -risk Free Rate)
25.5%=3.5%+1.50*(Market return -3.5%)
Market return =((25.5%-3.5%)/1.50+3.5% =18.1667%
Expected return of A =Risk Free Rate + Beta of A *(Market return -risk Free Rate)
11%=3.5%+Beta *(18.1667% -3.5%)
Beta of A=(11%-3.5%)/(18.1667%-3.5%) =0.51
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





