Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

1) A conventional water treatment plant treats an average flow of 0

Civil Engineering Dec 16, 2021

1) A conventional water treatment plant treats an average flow of 0.22 m3

 /s. The total suspended solids (TSS) concentration in raw (river) water averages 88 mg/L. The TSS removal through sedimentation and filtration processes is 97%. Alum is used for coagulation/sedimentation purpose. The average dosage of alum is 26 mg/L. Assume the aluminum ion is completely converted to aluminum hydroxide, (a) Compute the average production of alum sludge. (MW: Al = 27, S = 32, O = 16, and H = 1). (b) Estimate the volume of residual produced daily, assuming the specific gravity of 4.0% solids is 1.02.

Expert Solution

For detailed step-by-step solution, place custom order now.
Need this Answer?

This solution is not in the archive yet. Hire an expert to solve it for you.

Get a Quote
Secure Payment