Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

Given the following information, how many times does the firm turnover its Accounts Payable during the year? Beginning inventory = $50,000 Ending inventory = $45,000 Beginning Accounts Receivable = $60,000 Ending Accounts Receivable = $66,000 Beginning Accounts Payable = $70,000 Ending Accounts Payable = $84,000 Sales = $1,000,000 % credit sales = 60% Cost of goods sold = $450,000

Finance Aug 21, 2020

Given the following information, how many times does the firm turnover its Accounts Payable during the year?

Beginning inventory = $50,000

Ending inventory = $45,000

Beginning Accounts Receivable = $60,000

Ending Accounts Receivable = $66,000

Beginning Accounts Payable = $70,000

Ending Accounts Payable = $84,000

Sales = $1,000,000

% credit sales = 60%

Cost of goods sold = $450,000

Expert Solution

Computation of the inventory turnover:-

Inventory turnover = Cost of goods sold / Average inventory

= $450,000 / $47,500

= 9.47 times

 

Working note:-

Average inventory = (Beginning inventory + Ending inventory) / 2

= ($50,000 + $45,000) / 2

= $95,000 / 2

= $47,500

 

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment