Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

A firm has 10,000,000 shares of common stock outstanding, each with a market price of $15

Business Apr 25, 2021

A firm has 10,000,000 shares of common stock outstanding, each with a market price of $15.00 per share. It has 80,000 bonds outstanding, each selling for $1020. The bonds mature in 15 years, have a coupon rate of 9%, and pay coupons semi-annually. The firm's equity has a beta of 1.9, and the expected market return is 10%. The tax rate is 30% and the risk-free rate is 4%. 

 

a)    What is the total market value of common stocks?

b)   What is the total market value of bonds?

c)    What is the cost of equity?

d)   What is the cost of debt?

e)    What is the cost of capital for the firm?

Expert Solution

a) Computation of Total market value of common stocks:

Total market value of common stocks = Number of shares of common stock outstanding*Market Price per Share

=10,000,000*$15

= $150,000,000

 

b) Computation of Total market value of bonds:

Total market value of bonds = Number of Bond Outstanding * Selling price of Bonds 

= 80,000*$1,020

= $81,600,000

 

c) Computation of Cost of Equity:

Cost of Equity = Risk-free Rate + Beta*Market Risk Premium

=4%+1.9*(10%-4%)

=4%+1.9*6%

Cost of Equity = 15.40%

 

d) Computation of Cost of Debt using Rate Function in Excel:

=rate(nper,pmt,-pv,fv)*2

Here,

Rate = Cost of Debt = ?

Nper = 15 Years * 2 = 30 Periods 

PMT = $1,000*9%/2 = $45

PV = $1,020

FV = $1,000

Substituting the values in formula:

=rate(30,45,-1020,1000)*2 

Rate or Cost of Debt = 8.76%

After Tax Cost of Debt = 8.76%*(1-30%) = 6.13%

 

e) Computation of Cost of capital for the firm:

WACC = (After Tax Cost of Debt * Weight of Debt) + (Cost of Equity * Weight of Equity)

Here,

Total Market Value = 150,000,000 + 81,600,000 = 231,600,000

Weight of Equity = 150,000,000 / 231600000 = 0.6477

Weight of Debt = 81600000 / 231600000 = 0.3523

 

WACC = (6.13%*0.3523) + (15.40%*0.6477) = 2.16% + 9.97% = 12.13%

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment