Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Price $20 18 16 14 12 10 11 4 2 O 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 Quantity Refer to the Figure above
Price $20 18 16 14 12 10 11 4 2 O 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 Quantity Refer to the Figure above. If price in this market is currently $14, there would be A) excess demand of 40 B) excess demand of 20 C) excess supply of 40 D) excess supply of 20
Expert Solution
When price is $14,
? The corresponding supply (S) = 70
? The corresponding demand (D) = 30
Hence, we can see that, at price $14, supply is higher than demand. Hence, there is excess supply in the market.
Hence, Excess supply is
= (S - D)
= 70 - 30
= 40
If the market price is $14, there would be excess supply of 40.
We eliminate options (A), (B) and (D) as they do not match our result.
Answer is option (C) i.e. excess supply of 40.
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





