Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

On a typical day, a company writes 47 checks worth a total of $8,455 that clear in 2

Finance Aug 05, 2020

On a typical day, a company writes 47 checks worth a total of $8,455 that clear in 2.75 days. The company also collects 59 checks worth a total of $10,220 that clear in 2.25 days. Is this a collection or disbursement float? What is the amount of the float?

Expert Solution

Disbursement float = Checks return*Amount * Clear days

Disbursement float = 47 * $8,455*2.75 days

Disbursement float = $1,092,808.75

-----------------------------------------

Collection float = Checks received*Amount * Clear days

Collection float = 59*$10,220 *2.25 days

Collection float = $1,356,705

---------------------------

Net collection float = difference between two floats

Net collection float = $1,356,705 - $1,092,808.75

Net collection float = $263,896.25

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment