Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

The Tating Company has 1

Finance Jan 14, 2021

The Tating Company has 1.500 bonds outstanding that are selling for $1,160 each and has a floatation cost of 2%, the bond pays 7% coupon paid semiannually for 20 years. The company also has 5,000 shares of preferred stock at a market price of $32 each and floatation cost of 3 dollars with par value of 90 dollars and pay dividends of 10%. The common stock is priced at $26 a share undervalued by 2 dollars and there are 36,000 shares outstanding last dividends was 3 dollars and growth rate is 5% Tax rate is 30% Time left 0:39:55 What is the after tax cost of debt What is the cost of preferred stock What is the cost of common stock What is the weight of DEBT .P.S.C.S What is the firm's weighted average cost of capital

Expert Solution

Cost Debt after tax ={ I(1-t) +(RV-NP)/n } / (RV+NV)/2

I = Interest payment = $ 1000*3.5%= 35

NP = Net proceeds from debentures in case of new issue of debt or Current market price in case of existing debt. =$ 1,160 -(1000*2%) = $1,160 - 20 = $1,140

RV= Redemption value of debentures = $1,000

t = Tax rate applicable to the company =30%

n = Remaining life of debentures.=20 years *2 =40 periods( as it is semiannually cupon)

= {35(1-30%) + (1000 -1140/40) }/ (1140+1000)/2

=( 24.5 - 3.5) / 1070

=0.019

=1.96%

Calculation of Cost of preffered stock :-

Cost of preffered Stock ={PD +(RV-NP)/n } / (RV+NV)/2

PD = Annual Preferrence Dividend = $90 * 10% =$ 9

NP = Net proceeds from preferred stock = $32- 3 =$29

RV= Redemption value of preferred stock = $ 90

n = Remaining life of Preffered stock.= as there is ni life given, Hence maximum life of redemption will be 20 yrs

= 9 +(90-29)/20 / (90+29/2)

=9+3.05/59.5

=20.25%

Calculation of Cost of Common stock:-

Cost of Equity = (D1/P0) +g

D1 =next expected Dividend = 3(1+5%)= $3.15

P0 = Current Market Price = $ 26

g =growth rate = 5%

= (3.15/26)+0.05

=0.121+0.05

=17.1%

Calculation of WAAC:-

WACC is weighted Average cost of securities in that portfolio      
Source Qty Price Value Weight Cost after Tax Weighted Cost
Debt 1500 $   1,160.00 $              17,40,000.00      0.6135 1.96% 1.20%
Preferred Stock 5000 $         32.00 $                1,60,000.00      0.0564 14.18% 0.80%
Equity Stock 36000 $         26.00 $                9,36,000.00      0.3300 11.97% 3.95%
WACC           5.95%
Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment