Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
A fire destroys all of the merchandise of Assante Company on February 10, 2014
A fire destroys all of the merchandise of Assante Company on February 10, 2014. Presented below is information compiled up to the date of the fire.
| Inventory, January 1, 2014 | $400,000 |
| Sales revenue to February 10, 2014 | $1,950,000 |
| Purchases to February 10, 2014 | $1,140,000 |
| Freight-in to February 10, 2014 | $60,000 |
| Rate of gross profit on selling price | 40% |
What is the approximate inventory on February 10, 2014?
Expert Solution
Gross profit in dollars = Sales revenue * Gross profit on selling price
Gross profit in dollars = 1,950,000 * 40%
Gross profit in dollars = 1,950,000 * 0.40
Gross profit in dollars = $780,000
Cost of goods sold = Sales revenue - Gross profit in dollars
Cost of goods sold = 1,950,000 - 780,000
Cost of goods sold = 1,170,000
Total purchases include freight = Purchases + Freight-in
Total purchases include freight = 1,140,000 + 60,000
Total purchases include freight = $1,200,000
Closing inventories = Opening inventories + Total purchases include freight - Cost of goods sold
Closing inventories = 400,000 + 1,200,000 - 1,170,000
Closing inventories = $430,000
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





