Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

Left Shoe Corp has 10 million shares outstanding, each trading at $20 per share

Finance Dec 01, 2020

Left Shoe Corp has 10 million shares outstanding, each trading at $20 per share. RightShoe Corp. has 5 million shares outstanding, each trading at $40 per share. LeftShoe wants to acquire RightShoe. The acquisition will result in net synergies of $100 million. Assume that the pre-merger share prices reflect standalone values (that is, investors didn’t anticipate acquisition). Suppose LeftShoe announces a cash offer to acquire RightShoe by paying a 30% premium to RightShoe’s pre-merger price. What is the NPV of the trans- action to LeftShoe and what is the NPV of the transaction to RightShoe? What are the two share prices immediately after the announcement?

Expert Solution

  LeftShoe Corp. RightShoe Corp(Target Co)
Number of shares outstanding 10 Million 5 million
Market price per share $20 $40
     

Pre-merger market value

[Number of shares O/S * Market price per share]

$200 Million $200 Million

Cash per share to be paid by LeftShoe to the shareholders of RightShoe = $40+[$40*30%] = $52 per share

Total cash to be paid to acquire RightShoe = $52 Per share * 5 Million share = $260 Million

Net synergies from Merger=$100 Million

NPV of the merger transaction to the Leftshoe = Premerger market value of the target company + Synergies from merger- Amount paid to the target company

=>NPV of the merger transaction to the Leftshoe = $200 Million+$100 Million-$260 Million

=>NPV of the merger transaction to the Leftshoe =$40 Million

NPV of the transaction to RightShoe= Cash received from the Acquirer company- Premerger market value of the company

=>NPV of the transaction to RightShoe= $260 Million - $200 Million

=>NPV of the transaction to RightShoe= $60 Million

Market value of Leftshoe after merger = Premerger market value+ Premerger market value of the target company + Synergies from merger- Amount paid to the target company

=>Market value of Leftshoe after merger =$200 Million + $200 Million+$100 Million-$260 Million

=>Market value of Leftshoe after merger =$240 Million

Market price per share of Leftshoe after merger announcement = Market value of Leftshoe after merger / Number of shares outstanding

=>Market price per share of Leftshoe after merger announcement = $240 Million / 10 Million share

=>Market price per share of Leftshoe after merger announcement = $24 per share

Market price per share of RightShoe after merger announcement = Amount to be received from the Acquires / Number of shares outstanding

=>Market price per share of RightShoe after merger announcement =$260 Million / 5Million share

=>Market price per share of RightShoe after merger announcement =$52 Per share

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment