Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

An individual leaves a college faculty, where she was earning $55,000 a year, to begin a new venture

Economics Nov 22, 2020

An individual leaves a college faculty, where she was earning $55,000 a year, to begin a new venture. She invests her savings of $10,000, which were earn ng 10 percent annually. She then spends $22,000 renting office equipment, hires two students at $30,000 a year each, rents office space for $14,000 and has other variable expenses of $38,000. At the end of the year, her revenues are $220,000. 
A. What are her accounting profits for the year? B What are her economic profits for the year? Be sure and show your work for both questions) 
 

Expert Solution

a) Computation of Accounting Profits for the Year:

Accounting Profit = Total Revenue - Explicit Costs

= $220,000 - ($22,000+$30,000*2 + $14,000 + $38,000)

= $220,000- $134,000

Accounting Profit = $86,000

 

b) Computation of Economic Profits for the Year:

Economic Profit = Accounting Profit - Implicit Costs

= $86,000-($55,000+$10,000*0.10)

= $86,000-$56,000

Economic Profit = $30,000

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment