Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Allen Manufacturing manufactures a single product
Allen Manufacturing manufactures a single product.? Cost, sales, and production information for the company and its single product is as? follows:
Sales price per unit $51
Variable manufacturing costs per unit manufactured? (DM, DL and variable? MOH) $33
Variable operating expenses per unit sold $1
Fixed manufacturing overhead? (MOH) in total for the year $253,000
Fixed operating expenses in total for the year $53,000
Units manufactured during the year 23,000 units
Units sold during the year 20,500 units
1) whats the income statement for the upcoming year using variable costing.
2) whats the income statement for the upcoming year using absorption costing.