Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive /  Exercise 8-3 (Algo) Direct Materials Budget (L08-4) 11

 Exercise 8-3 (Algo) Direct Materials Budget (L08-4) 11

Accounting

 Exercise 8-3 (Algo) Direct Materials Budget (L08-4) 11.11 points Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.70 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and the first quarter of Year 3: Year 2 Year First Second Third First Budgeted production, in bottles 64.000 94,000 154,000 184.ee 74,000 Fourth eBook The inventory of muskoll at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter's production needs. Some 38 400 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2 Required: Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2. Print Mink Caress Direct Materials Budget - Year 2 Quarter First Second Third References Fourth Year Units of raw materials needed per unit of finished goods Units of raw materials needed to moet production Total units of raw materials needed Units of raw materials to be purchased Unit cost of raw materials Cost of raw materials to purchased

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Mink Caress Direct Material Budget -Year 2

  Quarter
  First Second Third Fourth Year
Required production in units of finished goods 64,000 94,000 154,000 104,000 416,000
Units of Raw Materials needed per Unit of Finished Goods 3 3 3 3 3
Units of Raw Materials needed to meet production 192,000 282,000 462,000 312,000 1,248,000
Add: Desired units of ending Raw Material Inventory 56,400 92,400 62,400 44,400 44,400
Total Units of Raw Material needed 248,400 374,400 524,400 356,400 1,292,400
Less:Units of Beginning Raw Material Inventory 38,400 56,400 92,400 62,400 38,400
Units of Raw Material to be purchased 210,000 318,000 432,000 294,000 1,254,000
Unit Cost of Raw Material $1.70 $1.70 $1.70 $1.70 $1.70
Cost of Raw Material to purchased $357,000 $540,600 $734,400 $499,800 $2,131,800

* 74,000 × 3 × 20 % = 44,400