Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

1) Ladders, Inc

Finance Oct 09, 2020

1) Ladders, Inc. has a net profit margin of 5.7% on sales of $48.1 million. It has book value of equity of $41.9 million and total book liabilities of $29.6 million. What is Ladders' ROE? ROA? Note: Assume the value of Interest Expense is equal to zero. What is Ladders' ROE? Ladders' ROE is %. (Round to two decimal places.) 

2) In December 2015, General Electric (GE) had a book value of equity of $98.2 billion, 9.4 billion shares outstanding, and a market price of $28.55 per share. GE also had cash of $100.6 billion, and total debt of $201.1 billion. a. What was GE's market capitalization? What was GE's market-to-book ratio? b. What was GE's book debt-equity ratio? What was GE's market debt-equity ratio? c. What was GE's enterprise value? a. What was GE's market capitalization? GE's market capitalization was $ billion. (Round to one decimal place.)

3)

Given two random variables x and y

State of Nature   Probability   variable x   variable y

I 0.2 18 0

II 0. 2 5 -3

III 0.2 12 15

IV 0.2 4 12

V 0.2 6 1

(i) Calculate the mean and variance of each of these variables and the covariance between them

(ii) Suppose x and y represent the returns from two assets. Calculate the mean and variance for the following part folios.

% in x 125 100 75 50 25 0 -25

% in y -25 0 25 50 75 100 125

(iii)Find the portfolio that has the minimum variance.

(iv)Let portfolio A have 75% in x and portfolio B has 25% in x. Calculate the covariance between the two portfolios.

(v) Calculate the covariance between the minimum variance portfolio and portfolio A.

Expert Solution

1)

Computation of Return of Equity (ROE):

Net income = Sales x Net profit margin

Net income = $48.1 million x 5.7%

Net income = $2.7417 million

Shareholder's equity $41.9 million

Return on Equity = Net income/Shareholder's equity X 100

Return on Equity = $2.7417 million/$41.9 million X100

Return on Equity = 6.54% P.a.  

Computation of Return on Assets (ROA):

Return on Assets = Net income/Total Average assets X 100

Total Average assets = Current assets + Long term asset

or

Total Average assets = Shareholder's equity + total outside liabilities

Therefore, total average assets = $41.9 million + $29.6 million = $ 71.5 million.

Return on Assets = $2.7417 million/$71.5 million X100

Return on Assets = 3.83% P.a.

2)

Question summary : Given data of GE is :

Book value of Equity =$98.2billion ( 9.4 billion shares with market price $28.55)

Cash = 100.6 billion

Total debt = $ 201.1 billion

Answer :

A1 a

GE's market capitalization = Outstanding number of share * market price

=   9.4 billion shares * $28.55

= 268.37 billion $

Ge's market to book ratio = Market value of Equity / book value of Equity

= 268.37 billion $ / $98.2 billion

= 2.73 times

A2 b . GE's book debt -equity ratio = Book value of debt / book value of Equity

= $ 201.1 billion /  $98.2 billion = 2.05

GE's market debt -equity ratio = market value of debt / market value of Equity

= $ 201.1 billion /  $268.37 billion = 0.75

A3 . c

  GE's Enterprise Value = Market capitalization + Total Debt - Cash

=   $268.37 billion +   $ 201.1 billion -  100.6 billion

EV = 368.87 billion $

A a)

GE's market capitalization = Outstanding number of share * market price

=   9.4 billion shares * $28.55

= 268.37 billion $

3)

1. Mean of x(x')= sum of values of x/ number of values of x=(18+5+12+4+6)/5=9

Variance of x= \sum \frac{(x-x')^{2}}{n-1} =(81+16+9+25+9)/4=35

Mean of y(y')= sum of values of y/ number of values of y=(0-3+15+12+1)/5=5

Variance of y= sum of \sum \frac{(y-y')^{2}}{n-1} =(25+64+100+49+9+16)/4=65.75

Covariance of x and y= \sum \frac{(x-x')(y-y')}{n-1}

=[(9*-5)+(-4*-8)+(3*10)+(-5*7)+(-3*-4)]/4= -1.5

2. Mean and Variance of each portfolio

a. mean= 1.25*9+(-.25*5)=10

Variance=1.25^{2}*35+(-0.25^{2})*65.75+2*1.25*-0.25*-1.5=59.744

b. mean=1*9+0*5=9

Variance=1^{2}*35+0*65.75+2*1*0*-1.5=35

c.mean= 0.75*9+(0.25*5)=8

Variance=0.75^{2}*35+(0.25^{2})*65.75+2*0.75*0.25*-1.5=23.23

d.mean= 0.5*9+(0.5*5)=7

Variance=0.5^{2}*35+(0.5^{2})*65.75+2*0.5*0.5*-1.5=24.44

e.mean= 0.75*5+(0.25*9)=6

Variance=0.75^{2}*65.75+(0.25^{2})*35+2*0.75*0.25*-1.5=38.6

f. mean=1*5+0*9=5

Variance=1^{2}*65.75+0*35+2*1*0*-1.5=65.75

g. mean= 1.25*5+(-.25*9)=4

Variance=1.25^{2}*65.75+(-0.25^{2})*35+2*1.25*-0.25*-1.5=105.86

3. Minimum variance portfolio is the one with 75% allocated to x and 25% allocated to y

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment