Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

QUESTION 1 If sales revenue is $600,000 and cost of sales is $450,000; the gross profit margin is: 25% 33% 67% 75% 2  QUESTIONS Which of these would not be recorded as increasing income on 13 January? Cash sale on 13 January Cash sale on 31 January Credit sale on 13 January Sale where $2,000 is paid on 13 January and the balance of $3,000 is paid on 5 February 3  Sbitany has an issue of $1,000 par value bonds with a 14 percent annual coupon interest rate

Finance Aug 30, 2020

QUESTION 1 If sales revenue is $600,000 and cost of sales is $450,000; the gross profit margin is: 25% 33% 67% 75%

QUESTIONS Which of these would not be recorded as increasing income on 13 January? Cash sale on 13 January Cash sale on 31 January Credit sale on 13 January Sale where $2,000 is paid on 13 January and the balance of $3,000 is paid on 5 February

Sbitany has an issue of $1,000 par value bonds with a 14 percent annual coupon interest rate. The issue has ten years remaining to the maturity date. Bonds of similar risk are currently selling to yield a 12 percent rate of return. The current value of each Sbitany's bond is Choose...

Expert Solution

gross profit=Sales-Cost of sales

=600,000-450,000

=$150,000

gross profit margin=gross profit/Sales

=150,000/600,000

=25%

Answer :-

Cash sale on 31 January

Explanation :-

Cash sale on 31 January would not increase the income on 13 January because the sale is done on 31 January ,so, it would increase income also on 31 January .

Explanation for rejection of other options :-

In all other options, the sale is done on 13 January so, it would increase income on 13 January irrespective of whether the sale is cash sale or credit sale .

Annual coupon=1000*14%=140

Hence current value=Annual coupon*Present value of annuity factor(12%,10)+1000*Present value of discounting factor(12%,10)

=140*5.65022303+1000*0.321973237

=$1113.00(Approx)

NOTE:

1.Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate

=140[1-(1.12)^-10]/0.12

=140*5.65022303

2.Present value of discounting factor=1000/1.12^10

=1000*0.321973237

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment