Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

Assume that, starting next year, you will make deposits of $744 each year into a savings account

Finance Jun 23, 2021

Assume that, starting next year, you will make deposits of $744 each year into a savings account. You will make a total of 6 annual deposits. If the savings account interest rate is 11%, what is the present value of this savings plan?

Assume that you wish to make annual deposits into a savings account. The interest rate offered by the bank is 6%, and you plan to save for the next 8 years. If your goal is for the present value of your savings to be equal to $2,771, how much money must you deposit every year?

Expert Solution

Computation of Present Value of Saving Plan using PV Function in Excel:

=-pv(rate,nper,pmt,fv)

Here,

PV = Present Value of Saving Plan = ?

Rate = 11%

Nper = 6

PMT = 744

FV = 0
Substituting the values in formula:

=-pv(11%,6,744,0)

PV or Present Value of Saving Plan = $3,147.52

 

Computation of Annual Deposit using PMT Function in Excel:

=pmt(rate,nper,-pv,fv)

Here,

PMT = Annual Deposit = ?

Rate = 6%

Nper = 8 years

PV = $2,771

FV = 0

Substituting the values in formula:

=pmt(6%,8,-2771,0)

PMT or Annual Deposit = $446.23

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment