Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / It costs Sheffield Corp
It costs Sheffield Corp. $12 of variable and $5 of fixed costs to produce one bathroom scale which normally sells for $35. A foreign wholesaler offers to purchase 2000 scales at $15 each. Garner would incur special shipping costs of $1 per scale if the order were accepted. Sheffield has sufficient unused capacity to produce the 2000 scales. If the special order is accepted, what will be the effect on net income?
Already member? Sign In