Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

ou've worked out a line of credit arrangement that allows you to borrow up to $45 million at any time

Finance Jun 22, 2021

ou've worked out a line of credit arrangement that allows you to borrow up to $45 million at any time. The interest rate is .41 percent per month. In addition, 4 percent of the amount that you borrow must be deposited in a non-interest-bearing account. Assume that your bank uses compound interest on its line of credit loans.

 

a.What is the effective annual interest rate on this lending arrangement? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

b.Suppose you need $11 million today and you repay it in 6 months. How much interest will you pay? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Expert Solution

a) Computation of Effective Annual Interest Rate on this lending arrangement:

Given,

Borrowed amount (A) = $45 million

Amount deposited in a noninterest-bearing account = 4% of $45 million = $1.80 million

Amount Used = $45 million - $1.80 million = $43.20 million

But interest will be charged on borrowed amount

So,

Interest = A * (1+r) ^t - A

Here,

Monthly interest rate (r) = 0.41%

Time period (t) = 1 months

 

Interest = $45 million * (1+ 0.41%) ^1 - $45 million

= $45.1845 million - $45 million

Interest = $0.1845 million

But actual used amount is only $43.20 million

Therefore,

Effective Monthly Interest Rate on this lending arrangement = ($0.1845 million /$43.20 million) *100 = 0.4271% per month
Effective Annual Interest Rate on this lending arrangement = (1+Effective Monthly Rate) ^12 -1

= (1 + 0.4271%) ^12 -1

= 1.05247 -1 = 0.05247 or 5.25%

 

b) Computation of Interest:

Assume that you have to borrow amount x from bank

Therefore,

x *(1-4%) = $11 million

Or 

x = $11 million / (1-4%) = $11.4583 million

So that you can use $11 million (96%) and $0.4583 million (4%) deposited in a noninterest-bearing account. But you have to pay interest on total amount of  $11.4583 million

Therefore,

 Interest in six months I = A * (1+r) ^t - A

Here,

Borrowed amount A =  $11.4583 million

Interest amount I =?

Monthly interest rate r = 0.41%

Time period t = 6 months

 

Interest =  $11.4583 million * (1+ 0.41%) ^6 -  $11.4583 million

= $11.7431 million -$11.4583 million

Interest = $0.2847806 million or $284,780.06

 

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment