Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / ABC Company is manufacturing two (2) products called Robots and Race cars RobotsRace CarsTotal50,000250,000-
. Activity usage and costs details are given below.
Units Produced
Prime costs
$200,000
$750,000
$950,000
Machine hours
20,000
10,000
30,000
Number of setups
25
75
100
Number of moves
140
210
350
Inspection hours
1,200
2,800
4,000
Overhead costs:Machining $150,000
Setting up $80,000
Moving materials $70,000
Inspecting products $50,000
Calculate the unit costs using activity rates for both Robots and Race cars,
Answer 1
Choose...
Robots $1.45 and Race cars $18.74
Robots $4 and Race cars $3
Not enough information
None of the answers is correct.
Robots $3.26 and Race cars $0.75
Robots $7.26 and Race cars $3.75
Robots $0.80 and Race cars $15
Calculate the overhead cost per unit for both Robots and Race cars
Answer 2
Choose...
Robots $1.45 and Race cars $18.74
Robots $4 and Race cars $3
Not enough information
None of the answers is correct.
Robots $3.26 and Race cars $0.75
Robots $7.26 and Race cars $3.75
Robots $0.80 and Race cars $15