Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / The budgeted selling price per unit is $65

The budgeted selling price per unit is $65

Accounting

  1. The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,300, 24,000, 26,000, and 27,000 units, respectively. All sales are on credit.
  2. Forty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
  3. The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
  4. The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
  5. Thirty percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
  6. The direct labor wage rate is $14 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
  7. The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.90. The fixed selling and administrative expense per month is $63,000.

(1). If 96,250 pounds of raw materials are needed to meet production in August, how many pounds of raw materials should be purchased in July?

(2). If 111,000 pounds of raw materials are needed to meet production in August, what is the estimated cost of raw materials purchases for July?

(3). In July what are the total estimated cash disbursements for raw materials purchases? Assume the cost of raw material purchases in June is $131,040; and 100,800 pounds of raw materials are needed to meet production in August.

(4). If 124,800 pounds of raw materials are needed to meet production in August, what is the estimated accounts payable balance at the end of July?

(5). If 66,250 pounds of raw materials are needed to meet production in August, what is the estimated raw materials inventory balance at the end of July?

(6). What is the total estimated direct labor cost for July assuming the direct labor workforce is adjusted to match the hours required to produce the forecasted number of units produced?

(7). If we assume that there is no fixed manufacturing overhead and the variable manufacturing overhead is $9 per direct labor-hour, what is the estimated unit product cost?

(8). What is the estimated total selling and administrative expense for July?

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Related Questions