Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day

If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day

Economics

If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day. She could also use her entire budget to buy 3 breadfruits and 12 melons per day. The price of breadfruits is 8 yen each. How much is Natalie's income per day?

a.312

b.317

c.322

d.313

Option 1

Low Cost Option
Download this past answer in few clicks

2.94 USD

PURCHASE SOLUTION

Already member?


Option 2

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE