Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / 1) Prescribed is Magnesium Sulfate 6 grams, to be infused in 30 minutes using an electronic device

1) Prescribed is Magnesium Sulfate 6 grams, to be infused in 30 minutes using an electronic device

Nursing

1) Prescribed is Magnesium Sulfate 6 grams, to be infused in 30 minutes using an electronic device. Available is Magnesium sulfate 40 grams in 1 liter of sterile water for injection. At what rate should the electronic infusion device be set to administer the medication in the specified time?

___________________ mL/hr

2) A baby weighs 8 pounds and 4 ounces and is to be fed every three hours. She needs to be fed formula of 60 mL/kg/24 hours. How many milliliters should the baby receive for each feed?

_____________________ mL/feed 

3) Prescribed is Heparin 10,000 units/day. Available are vials containing Heparin 100,000 units, with a concentration of 20,000 units/mL. How long will one vial last?

______________________ Days

4) 1 liter of IV fluid was started at 0220 today and is infusing at the correct rate of 90 mL/hr. It is now 0740, how should be left in the bag?

________________ mL

5) Prescribed is Ampicillin 2 gm in 100 mL of D5W to be infused by an infusion device over 20 minutes. The drop factor is 10, what is the rate of infusion?

________________________mL/hr

6) Verapamil is ordered 120 mg po twice a day. The medication cart has Verapamil in 30 mg capsules. How

many would you administer during your 8 hour shift?

_____________ capsules/dose

7) The order is for 125 mg Aldomet to be given every 6 hours IVPB. The medicaiton is diluted in 100 mLs of 5% dextrose. Using a microdrip administration set, what is the flow rate to deliver the volume in 2 hours. 

____________________ gtt/min

8) If an IV ran for 7 hours and 30 minutes, how much volume was given if you used a tubing with a drop factor of 15 and the flow rate was 80 mL/hr?

________________ mL 

9) The patient is to receive heparin at 1500 units per hour. The IV contains 25,000 units in 250 mL of D5W. Find the rate in mL/hr. 

________________ mL/hr

10) An IV mixture is labeled 225 mg/ 250 mL. The healthcare provider prescribes 3 mcg/kg/min for a 50 kg patient. What is the flow rate is a microdrip tubing administration set is used?

___________________ gtt/min

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Drug calculation.

Step-by-step explanation

1) Calculation of ml/hr.

ml/hr = Volume(ml)/Time(hr).

Volume(ml) = Desired dose/Dose in hand * Quantity.

Here

Desired dose = 6 gm.

Dose in hand = 40 gm.

Quantity = 1000 ml (1L).

As per above formula for volume.

Volume(ml) = 6/40 * 1000

= 0.15 * 1000

= 150 ml.

Time (hr) = 0.5 hr (30 min).

So

ml/hr = 150/0.5

= 300 ml/hr.

2) Calculation of ml/feed.

Weight of the patient = 8 pound 6 ounce.

Convert pound to kg for calculation

1 pound = 0.454 kg

So

8 pound = 8 * 0.454

= 3.63 kg.

1 ounce = 0.028 kg.

So

6 ounce = 6 * 0.028

= 0.17 kg.

Weight of the patient = 3.63 + 0.17

= 3.8 kg.

Total feed required for this patient = 60 * 3.8

= 228 ml/24 hr.

every 3 hours is 8 times a day or 24 hr.

ml required per each feed = 228/8

= 28.5 ml/feed.

3) Calculation of number of days vial will last.

10000 units = 1 day.

100000 units = X day.

X * 10000 = 1 * 100000

X = 100000/10000

= 10 days.

4) Calculation of ml.

Total volume(ml) = 1000 ml(1L).

Total time infused = 0740 - 0220

= 5 hr 20 min.

Rate = 90 ml/hr.

Total volume infused in 5 hr 20 min = 90 * 5 + 90/3 ( 20 min = 60 min/3).

= 450 + 30

= 480 ml.

Remaining volume(ml) = 1000 - 480

= 520 ml.

5) Calculation of ml/hr.

ml/hr = Volume(ml)/Time(hr).

Here

Volume(ml) = 100 ml.

Time = 20 min.

Convert min to hr for calculation

1 min = 0.0167 hr.

So

Time(hr) = 20 * 0.0167

= 0.334 hr.

As per above formula

ml/hr = 100/0.334

= 300 ml/hr.

6) Calculation of capsules per dose.

Ordered dose = 120 mg.

Available dose = 30 mg/capsule.

Number of capsules required = Ordered dose/Available dose.

= 120/30

= 4 capsules twice a day.

twice a day is 2 time's a day.

Number of capsules required per dose = 4/2

= 2 capsules/dose.

7) Calculation of gtt/min.

gtt/min = Volume(ml)/Time(min) * Drop factor(gtt/ml).

Here

Volume(ml) = 100 ml.

Time(min) = 120 min (2hr)

Drop factor(gtt/ml) = 60 gtt/ml (microdrip )

As per above formula

gtt/min = 100/120 * 60

= 0.83 * 60

= 49.8 gtt/min.

8) Calculation of volume(ml).

ml/hr = Volume(ml)/Time(hr).

Volume(ml) = ml/hr * Time(hr).

Here

ml/hr = 80 ml/hr.

Time(hr) = 7.5 hr.

SO

Volume(ml) = 80 * 7.5

= 600 ml.

9) Calculation of ml/hr.

ml/hr = Volume(ml)/Time(hr).

Calculation of volume(ml).

Volume(ml) = Desired dose/Dose in hand * Quantity.

Here

Desired dose = 1500 unit.

Dose in hand = 25000 unit.

Quantity = 250 ml.

As per above formula

Volume(ml) = 1500/25000 * 250

= 0.06 * 250

= 15 ml.

Time(hr) = 1 hr.

So

ml/hr = 15 ml/hr.

10) Calculation of gtt/min.

gtt/min = Volume(ml)/Time(min) * Drop factor(gtt/ml).

Volume(ml) = Desire dose/Dose in hand * Quantity.

Here

Ordered dose = 3 mcg/kg/min.

Patient weight = 50 kg

SO

Desire dose = 3 * 50

= 150 mcg/min.

Dose in hand = 225 mcg.

Quantity = 250 ml.

As per above formula

Volume(ml) = 150/225 * 250

= 0.67 * 250

= 167.5 ml.

 

Time(min) = 1 min.

Drop factor(gtt/ml) = 60 gtt/ml (microdrip).

As per above formula for gtt/min.

gtt/min = 167.5/1 * 60

= 10050 gtt/min.

 

 

Related Questions