Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Harris Company manufactures and sells a single product

Harris Company manufactures and sells a single product

Accounting

Harris Company manufactures and sells a single product.
Required:
1.

A partially completed schedule of the company’s total and per unit costs over the relevant range of 63,000 to 103,000 units produced and sold annually is given below: Complete the schedule of the company’s total and unit costs. (Round the variable cost and fixed cost to 2 decimal places.)

 
 
 
  Units Produced and Sold
  63,000 83,000 103,000
Total costs:      
Variable costs $226,800    
Fixed costs 430,000    
Total costs $656,800 $0 $0
Cost per unit:      
Variable cost      
Fixed cost      
Total cost per unit $0.00 $0.00 $0.00

      

2.

Assume that the company produces and sells 93,000 units during the year at a selling price of $9.78 per unit. Prepare a contribution format income statement for the year.

 
 
Harris Company
Contribution Format Income Statement
Cost of goods sold  
   
   
   
   
 

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE