Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

A farmer is deciding what crop to plant in this area for the next growing season

Economics Jan 16, 2021

A farmer is deciding what crop to plant in this area for the next growing season. The local

agricultural college has provided the following data (in $100):  <18 pts>

                Cost                Income/acre        Estimated

Crop       per acre             at 100% Yield         Yield (%)

  A           $32                       $42                     85

  B             43                         78                     66

  C            18                         23                     92

Using a 250-acre plot as an example (subtract 10% for unusable areas of the ?eld), which crop should

be planted this year, and what is the total pro?t for that crop?

Expert Solution

If we have 250-acre plot then 10% is unusable field i.e

= 250*10% = 25 acres

Thus field for agriculture 250-25 = 225 acres

 

For crop A,

Cost = $32*225 = $7,200

Income = $42*225 = $9,450

85% of $9,450 = $8,032.50

Profit = $8,032.50 - $7,200 = $832.50

 

For crop B,

Cost = $43*225 = $9,675

Income = $78*225 = $17,550

66% of $17,550 = $11,583

Profit = $11,583 - $9,675 = $1,908

 

For crop C,

Cost = $18*225 = $4,050

Income = $23*225 = $5,175

92% of $5,175 = $4,761

Profit = $4,761 - $4,050 = $711

Thus B crop should be planted this year and total profit will be $1,908.

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment