Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / An electron (m=9

An electron (m=9

Physics

An electron (m=9.11x10-31 kg) moves in a circle whose radius is 2.00 x 10-2 m. If the force acting on the electron is 4.60x10-14 N, what is its speed?

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Related Questions