Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Suppose you purchased a $50 par value preferred stock
Suppose you purchased a $50 par value preferred stock. The stock's price is $48 per share and it pays a 10.2% dividend rate per year. Investors require a 13% rate of return on the stock and the marginal tax rate is 34%. What is the expected return on this preferred stock? 07.01% O 11.3% O 10.2% O 8.9% O 10.63%
Expert Solution
FACE VALUE OF THE PREFERRED STOCK = $50
STOCK PRICE = $48
DIVIDEND RATE = 10.2%
DIVIDEND OF THE PREFERRED STOCK = 10.2% * 50 = $5.1
PRICE OF THE PREFERRED STOCK = DIVIDEND / EXPECTED RETURN OF THE PREFERRED STOCK
=> 48 = 5.1/EXPECTED RETURN
=> EXPECTED RETURN = 5.1/48 * 100 = 10.625%
= 10.63%
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





