Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

The function s(t) = 0

Finance Dec 21, 2020

The function s(t) = 0.045 + 0.003t gives the effective annual rate of a zero coupon bond of maturity t, with t in years. Find the price of a 2 year coupon bond with semiannual coupons of 8% and a face/redemption value of $800,000. Problem #3: Answer correct to 2 decimals. Just Save Submit Problem #3 for Grading

Expert Solution

s(1/2) = 4.5% + 0.3*0.5 = 4.65%

s(1) = 4.5 + 0.3 = 4.8%

s(1.5) = 4.5 + 0.3*1.5 % = 4.95%

s(2) = 4.5 + 0.3*2 = 5.1%

coupon = 4% of 800,000 = 32,000

price = 32,000/1.04651/2 + 32,000/1.048 + 32,000/1.04951.5 + 832,000/1.0512 = 844,791.46

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment