Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Rolston Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios
Rolston Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $26,900, and the company expects to sell 1,540 per year. The company currently sells 2,040 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,860 units per year. The old board retails for $22,800. Variable costs are 53 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1,490,000 per year, and fixed costs are $1,390,000 per year. If the tax rate is 30 percent, what is the annual OCF for the project?
Expert Solution
The annual OCF of the project is $10,782,738.
Since the new project will decrease sales of the existing model, the total contribution from the new model will be the contribution from the new model less the contribution from the existing model.
Calculating total contribution from the new model:
- Number of units sold of the new model = 1,540
- Selling price per unit = $26,000
- Variable cost per unit = 53% of $26,900 = $14,257
- Total contribution from new model = 1,540 * ($26,000 - $14,257) = $18,084,220
Calculating the lost contribution from the existing model:
- Lost sales of the existing model per year = 2,040 - 1,860 = 180
- Selling price per unit = $22,800
- Variable cost per unit = 53% of $22,800 = $12,084
- Lost contribution from the existing model = 180 * ($22,800 - $12,804) = $1,928,880
Net contribution from project = $18,084,220 - $1,928,880 = $16,155,340
- Fixed cost = $1,390,000
- Gross profit = net contribution - fixed cost = $14,765,340
- Depreciation expense per year = $1,490,000
- EBIT = Gross profit - Depreciation = $13,275,340
- Interest = $0
- EBT = EBIT - Interest = $13,275,340
- Taxes (30%) = $3,982,602
- Net income = $9,292,738
Depreciation is a non cash expense, so operating cash flow (OCF) = net income + depreciation = $10,782,738.
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





