Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

Chamberlain Corp

Accounting Dec 18, 2020

Chamberlain Corp. is evaluating a project with the following cash flows:

 

Year Cash Flow
0 -$15,100
1 6,200
2 7,400
3 7,000
4 5,800
5 -3,200

The company uses an interest rate of 11 percent on all of its projects. Calculate the MIRR of the project using all three methods. (Do not round intermediate calculations. Show your answers as a percentage rounded to 2 decimal places).

MIRR for:

Discounting approach:

Reinvesting approach:

Combination approach:

Expert Solution

Formula of MIRR:

MIRR=n√FV of cash flowPV of cash outlay−1where:n=number of periodsMIRR=FV of cash flowPV of cash outlayn−1where:n=number of periods

MIRR Discounting Approach

Discounting approach is the exact opposite of the compounding interest.

PV of negative cash flow=15,100+3,200(1.11)5=15,100+1,899.04=16,999.04PV of negative cash flow=15,100+3,200(1.11)5=15,100+1,899.04=16,999.04

The present value of Chamberlain Corp's total negative cash flow is $16,999.04

FV of cashflow=6,200∗(1.11)4+7,400∗(1.11)3+7,000∗(1.11)2+5,800∗(1.11)=9,412.04+10,120.47+8,624.70+6,438=34,595.21FV of cashflow=6,200∗(1.11)4+7,400∗(1.11)3+7,000∗(1.11)2+5,800∗(1.11)=9,412.04+10,120.47+8,624.70+6,438=34,595.21

The future value of Chamberlain Corp's total positive cash flow is $34,595.21

MIRR=5√34,595.2116,999.04−1=5√2.0351−1=1.1527−1=.1527MIRR=34,595.2116,999.045−1=2.03515−1=1.1527−1=.1527

Chamberlain Corp's. MIRR using the discounting approach is 15.27%

MIRR Reinvestment Approach

Its an approach in which the business assumes that the cash flow were reinvested. Since, there are no given reinvestment rate, we will use 11 percent.

FV of cashflow=6,200∗(1.11)4+7,400∗(1.11)3+7,000∗(1.11)2+5,800∗(1.11)−3,200=9,412.04+10,120.47+8,624.70+6,432−3,200=31,395.21FV of cashflow=6,200∗(1.11)4+7,400∗(1.11)3+7,000∗(1.11)2+5,800∗(1.11)−3,200=9,412.04+10,120.47+8,624.70+6,432−3,200=31,395.21

The future value of Chamberlain Corp's total positive cash flow is $31,395.21

MIRR=5√31,395.2115,100−1=5√2.0792−1=1.1577−1=.1577MIRR=31,395.2115,1005−1=2.07925−1=1.1577−1=.1577

Chamberlain Corp MIRR using the reinvestment approach is 15.77%.

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment