Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Our company can produce a component of its product that incurs the following costs per unit: direct materials, $10; direct labor, $14, variable overhead $3 and fixed overhead, $8

Our company can produce a component of its product that incurs the following costs per unit: direct materials, $10; direct labor, $14, variable overhead $3 and fixed overhead, $8

Accounting

Our company can produce a component of its product that incurs the following costs per unit: direct materials, $10; direct labor, $14, variable overhead $3 and fixed overhead, $8. An outside supplier has offered to sell the product to us for $32. Compute the net incremental cost or savings of buying the component 

a) $5.00 savings per unit. 
b) $3.00 cost per unit. 
c) $0 cost or savings, unit. 
d) 85.00 cost per unit. 
e) $3.00 savings per ,unit. 
 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer

Net incremental cost of buying= $5 cost per unit

Explanation

Relevant cost to make = Direct material+ Direct labor+ Variable overhead

= 10+14+3 = $27

 

Net incremental cost of buying = Relevant cost- Selling cost

= 27-32

= $5 cost per unit