Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
A project that increased sales was accompanied by a $62,000 increase in inventory, a $26,000 increase in accounts receivable, and a $40,000 increase in accounts payable
A project that increased sales was accompanied by a $62,000 increase in inventory, a $26,000 increase in accounts receivable, and a $40,000 increase in accounts payable. Assuming these amounts remain constant, by how much has net working capital increased?
Expert Solution
Increase in current assets = Increase in inventory + Increase in accounts receivable
Increase in inventory = 62,000
Increase in accounts receivable = 26,000
Increase in current assets = 62,000 + 26,000
Increase in current assets = $88,000
Increase in current liabilities = Increase in accounts payable
Increase in accounts payable = 40,000
Increase in current liabilities = $40,000
An increase in net working capital is given by:
Increase in net working capital = Increase in current assets - Increase in current liabilities
Increase in net working capital = 88,000 - 40,000
Increase in net working capital = $48,000
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





