Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Consider the following information: Sales: $950,000 Interest expense: 40,000 Variable costs: 270,000 Taxes: 84,000 Fixed costs: 400,000 If operating income increases by 5%, what should be the increase in earnings per share? (I) 5
Consider the following information:
Sales: $950,000 Interest expense: 40,000 Variable costs: 270,000 Taxes: 84,000 Fixed costs: 400,000
If operating income increases by 5%, what should be the increase in earnings per share?
(I) 5.83% 5.0% (I) 12.14% 0 8.17% (I) 14.17%
Expert Solution
Degree of Financial Leverage = Operating Income / Net Income = 280,000 / 156,000 = 1.7949
If operating income increases by 5 %, increase in earnings per share = 5% * 1.7949 = 8.97%
The answer should be 8.97% which is not given in the options.
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





