Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Deja Corporation has provided the following information Cost per Period Cost per Unit $ 7

Deja Corporation has provided the following information Cost per Period Cost per Unit $ 7

Accounting

Deja Corporation has provided the following information Cost per Period Cost per Unit $ 7.50 $ 3.85 $ 1.55 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Sales commissions Variable administrative expense Fixed selling and administrative expenso $ 24,400 $ 1.05 $ 0.50 $ 8,800 If the selling price is $28.10 per unit, the contribution margin per unit sold is closest to: $13.55 $7.05 $16.75 $10.70 None of these answers.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

The correct option is A: $13.55

Particulars

Amount ($)

Selling price

28.10

Less:

 

Direct materials

(7.5)

Direct labor

(3.85)

Variable manufacturing overhead

(1.55)

Sales commission

(1.05)

Variable administrative expense

(0.60)

Total

(14.55)

Contribution margin per unit sold

13.55