Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / year, it purchased three identical inventory items at different times

year, it purchased three identical inventory items at different times

Accounting

year, it purchased three identical inventory items at different times. The first unit cost $850, the second cost $950, and the third $800. Two of the three items were sold during the year. 

Cost od good sold 

Ending inventory 

LIFO

FIFO

Weighted average 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Computation of the cost of goods sold and ending inventory using LIFO method:-

Cost of goods sold = $800 + $950

= $1,750

Ending inventory = $850

 

Computation of the cost of goods sold and ending inventory using FIFO method:-

Cost of goods sold = $850 + $950

= $1,800

Ending inventory = $800

 

Computation of the cost of goods sold and ending inventory using weighted average cost method:-

Average cost per unit = ($850 + $950 + $800) / 3

= $2,600 / 3

= $866.67

Cost of goods sold = $866.67 * 2

= $1,733.33

Ending inventory = $866.67