Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Standard Direct Materials Cost per Unit Roanoke Company produces chocolate bars

Standard Direct Materials Cost per Unit Roanoke Company produces chocolate bars

Accounting

Standard Direct Materials Cost per Unit

Roanoke Company produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (955 bars) are as follows:

Ingredient Quantity Price
Cocoa 420 lbs. $0.30 per lb.
Sugar 120 lbs. $0.60 per lb.
Milk 90 gal. $1.30 per gal.

Determine the standard direct materials cost per bar of chocolate. If required, round to the nearest cent.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

A B A X B
Ingredient Quantity Price Total Cost
Cocoa 420 lbs. $0.30 per lb. $126.00
Sugar 120 lbs. $0.60 per lb. $72.00
Milk 90 gal. $1.30 per gal. $117.00
          $315.00

Total direct materials cost for 955 bars = $315

Standard direct materials cost per bar of Chocolate = Total direct materials cost for 955 bars/ 955

= 315/955

= $0.33

The standard direct materials cost per bar of chocolate $0.33

Kindly give a positive rating if you are satisfied with this solution and please ask if you have any query.

Thanks