Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / School Days Furniture Ltd manufactures a variety of desks, chairs, tables, and bookshelves that are sold to public schools in Western Australia

School Days Furniture Ltd manufactures a variety of desks, chairs, tables, and bookshelves that are sold to public schools in Western Australia

Accounting

School Days Furniture Ltd manufactures a variety of desks, chairs, tables, and bookshelves that are sold to public schools in Western Australia. The financial accountant of the desk division is currently preparing the budget for the third quarter of this year. The following sales have been forecast for the third quarter.

July

5000 desks

August

6000 desks

September

7500 desks

Each desk requires 3 meters of wooden planks and 1.5 hours of direct labour. Each desk sells for $ 200. Wooden planks costs $18 per metre and at the end of each month there is enough wood remaining to cover 10 per cent of the next month’s production requirements. The division incurs a cost of $25 per hour for direct labour, including on-costs. The division ends each month with enough finished goods to satisfy 20 per cent of the following month’s sales.

Required:

  1. In an Excel spreadsheet construct and complete the following budget schedules.
  1. Sales budget
 

July

August

September

Sales units

5000

   

Selling price per unit

$ 200

   

Sales revenue

$ 1,000,000

   
  1. Production budget (units)
 

July

August

September

Sales unit

5 000

   

Add ending inventory

1 200

 

1 500

Total units required

6 200

   

Less opening inventory

1 000

   

Planned production

5 200

   
  1. Raw materials purchases
 

July

August

September

Planned production

5 200

   

Raw material per unit

       3

   

Raw material required for production

15 600

   

Add ending inventory of raw materials

1890

 

2 700

Total requirements

17 490

   

Less ending inventory of raw materials

1 560

   

Planned purchases of raw materials in metres

15 930

   

Cost per metre

$     18

   

Planned purchases of raw material in dollars

$ 286 740

   
  1. Direct labour budget
 

July

August

September

Sales units

5 000

   

Direct labour per unit

    1.5

   

Direct labour hours required

7 500

   

Cost per hour

$    25

   

Planned direct labour cost

$187 500

   

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Direct Labor Budget is based on planned production, not on sales units

a. Sales budget      
  July August September
Sales units 5000 6000 7500
Selling price per unit $               200 $                200 $              200
Sales revenue $      1,000,000 $       1,200,000 $     1,500,000
a. Production budget (units)      
  July August September
Sales unit 5000 6000 7500
Add ending inventory 1200 1500 1500
Total units required 6200 7500 9000
Less opening inventory 1000 1200 1500
Planned production 5200 6300 7500
a. Raw materials purchases      
  July August September
Planned production 5200 6300 7500
Raw material per unit 3 3 3
Raw material required for production 15600 18900 22500
Add ending inventory of raw materials 1890 2250 2700
Total requirements 17490 21150 25200
Less ending inventory of raw materials 1560 1890 2250
Planned purchases of raw materials in metres 15930 19260 22950
Cost per metre $                 18 $                  18 $                18
Planned purchases of raw material in dollars $         286,740 $          346,680 $       413,100
a. Direct labour budget      
  July August September
Planned production 5200 6300 7500
Direct labour per unit 1.5 1.5 1.5
Direct labour hours required 7800 9450 11250
Cost per hour $                 25 $                  25 $                25
Planned direct labour cost $         195,000 $          236,250 $       281,250

Related Questions