Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Lido manufactures A and B from a joint process cost = $20,000

Lido manufactures A and B from a joint process cost = $20,000

Accounting

Lido manufactures A and B from a joint process cost = $20,000. Six thousand pounds of A can be sold at split-off for $18 per pound or processed further at an additional cost of $10,000 and then sold for $20. Eight thousand pounds of B can be sold at split-off for $14 per pound or processed further at an additional cost of $15,000 and later sold for $20. Required: Which products should be processed further or not? Why ? Give the total dollar impact to income for each product based on your recommendation.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Product A

sales revenue at split of point = 6000 pounds * $18 per Pound = $108000

sales revenue after further processing = 6000 pounds * $20 per Pound = $120000

Incremental revenue = $120000 - $108000 = $12000

Further processing cost ( Incremental cost) = $ 10000

Net increase in Income = 12000 -10000 = 2000

So here incremental revenue greater than incremental cost it's better to sell after further processing. It would be help to increase the income of $2000 ($12000 - $ 10000)

Product B

sales revenue at split of point = 8000 pounds * $14 per Pound = $ 112000

sales revenue after further processing = 8000 pounds * $20 per Pound = $160000

Incremental revenue = $160000 - $112000 = $ 48000

Further processing cost ( Incremental cost) = $ 15000

Net increase in income = 48000 -15000 = 33000

Here product B also better to sell after further processing.Because incremental revenue greater than incremental cost. It helps to increase the income of $33000 (48000 -15000)

Related Questions