Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee

Human-written only.

24/7 Support

Anytime, anywhere.

Plagiarism Free

100% Original.

Expert Tutors

Masters & PhDs.

100% Confidential

Your privacy matters.

On-Time Delivery

Never miss a deadline.

1)What is the present value of $1,200 received one year from now, $1,500 received two years from now and $2,000 received four years from now if interest rates are 10% compounded monthly? 2)Business Combinations 35 13-4: On January 1, 2017, CJ Corporation acquired the net assets of Rex, Inc

Accounting Oct 26, 2020

1)What is the present value of $1,200 received one year from now, $1,500 received two years from now and $2,000 received four years from now if interest rates are 10% compounded monthly?

2)Business Combinations 35 13-4: On January 1, 2017, CJ Corporation acquired the net assets of Rex, Inc., by issuing 600,000 shares of its P10 par value common stock. Subsequently, Rex was liquidated and its assets and liabilities merged into CJ Corporation. CJ's stock was selling for P50 per share on January 1, 2017. The amount of goodwill recorded by CJ in connection with the combination was P6,120,000. CJ incurred P300,000 of legal and brokers fees associated with the combination and P30,000 of stock issuance costs. What is the fair value of Rex's net assets and the amount of the increase in CJ's stockholders' equity as a result of the combination, respectively? P23,880,000 and P30,000,000 b. P24,180,000 and P30,000,000 P24,180,000 and P29,970,000 P23,880,000 and P29,970,000 13-5: Pool Company issued 120,000 shares of P10 par common stock with a fair value of P2,550,000 for the net assets of Spot Company. In addition, Pool incurred the following acquisition-related costs: Legal fees to arrange the business combination P25,000 Costs of SEC registration, including accounting and legal fees Cost of issuing stock certificates 3,000 Documentary stamp tax 20,000 c. d. 12,000 Immediately before the business combination in which Spot Company was dissolved, Spot's assets and equities were as follows (in thousands): Book Valne Fair Value Current assets P2,000 P1.100 Plant assets 1,500 2,200 Liabilities 300 300 Common stock 2,000 Retained earnings 200 What is the amount of goodwill income from acquisition) and APIC to be recognized by Pool Company? a. P(450,000) and P1,335,000 b. P(410,000) and P1,200,000 c. P(425,000) and P1,185,000 d. P(450,000) and P1,315,000

Expert Solution

1)

We use the formula:  
A=P(1+r/12)^12n
where   
A=future value
P=present value  
r=rate of interest
n=time period.

1200=P1*(1+0.1/12)^(12*1)

P1=1200/(1+0.1/12)^(12*1)

=1200*0.90521243

=1086.25492

1500=P2*(1+0.1/12)^(12*2)

P2=1500/(1+0.1/12)^(12*2)

=1500*0.819409543

=1229.11431

2000=P4*(1+0.1/12)^(12*4)

P4=2000/(1+0.1/12)^(12*4)

=2000*0.671431999

=1342.864

Hence total present value=1086.25492+1229.11431+1342.864

=$3658.23(Approx)

2)PEASE SEE THE ATTACHED FILE.

Archived Solution
Unlocked Solution

You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.

Already a member? Sign In
Important Note: This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.

For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.

Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote
Secure Payment