Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / The Mackinac Fudge Company has enlarged its retail space at a cost of $20,000 to allow customers to view the fudge production process

The Mackinac Fudge Company has enlarged its retail space at a cost of $20,000 to allow customers to view the fudge production process

Accounting

The Mackinac Fudge Company has enlarged its retail space at a cost of $20,000 to allow customers to view the fudge production process. In addition, it has started providing free samples of fudge estimated to cost $.25 per customer. The average customer buys a $10.00 box of fudge and the related cost of the fudge is $5.00 per customer. How many boxes of fudge must be sold to cover the new promotional costs, including the cost of more space and the free samples? (round up to the nearest whole box)

a. 3,333 boxes.

b. 3,810 boxes.

c. 4,000 boxes.

d. 4,211 boxes.

e. 5,000 boxes.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Please use this google drive link to download the answer file.       

https://drive.google.com/file/d/1i2zchfTdrN2TpCoRrwx6Ki15G-aH-85f/view?usp=sharing

Note: If you have any trouble in viewing/downloading the answer from the given link, please use this below guide to understand the whole process. 

https://helpinhomework.org/blog/how-to-obtain-answer-through-google-drive-link